На каква възраст е кучето ви в човешки години

Г ледате как младото ви кученце подскача по моравата. Наблюдавате как възрастния ви домашен любимец бавно се приближава до купата си за храна. Тичате бързо, а младото ви приятелче е по петите ви. Бавно вървите към пощенската кутия, а стария ви четириног другар изостава след вас.
Каква съществена разлика имат няколко години, когато говорим за живота на кучетата. Да, може би в интервал от 10-15 години самите вие не се чувствате по-възрастни (или поне не го усещате осезаемо), но сякаш времето при домашните ни любимци тече по по-различен начин. Може би е така, защото това, което вие и косматият ви другар считате за „старо“, е коренно различно. Сравняването на вашата човешка възраст с тази на домашния ви любимец е доста сложно, но, ако трябва максимално да го опростим, то трябва да знаете, че една година за питомеца ви не е същото като при вас.

Какво казват цифрите
Най-разпространената теория, сравняваща възрастта на хората и кучетата, използва това уравнение:
Dogsandcats.bg
Възрастта на кучето (в години) x 7 = възрастта му в „кучешки години“
Например, ако домашният ви любимец е роден преди 7 години, то според тази формула, той следва да е на 49 „кучешки години“. Или казано по-друг начин, 7-годишното ви куче е на подобен етап на стареене, подобно на 49-годишен човек.
Да се каже, че една кучешка година е равна на приблизително седем човешки, обаче е много опростен начин за сравняване на възрастта на домашния любимец спрямо нашата и може да ни даде само груба оценка. Това е много популярен, но и остарял способ за изчисление, датиращ от средата на 20 век. Днес знаем много повече за косматите ни приятели, а специалистите са единодушни – превръщането на кучешките години в човешки далеч не е толкова просто.
Разбира се, дори и да нямате интерес да знаете с точност възрастта на домашния си любимец направлявате, сметката „една човешка година – седем кучешки“ със сигурност помага на много стопани на четириноги да разберат, че косматите им другари стареят с много по-бързи темпове, отколкото хората. А осъзнавайки това, собствениците на кучето да им осигурят възможно най-добрата грижа.

По-точното сравнение на възрастта на човек и куче може да се направи, като се вземат предвид размерът и породата му.
- Възраст и размер на кучето
Различната големина на домашните ни любимци обуславя и различните темпове на скорост на стареене. По-големите четириноги стареят по-бързо от малките и имат по-кратка продължителност на живота. Това значи, че колкото по-голямо е вашето куче, толкова по-бързо остарява тялото му. Това е и причината по-едрите животни да не живеят толкова дълго, колкото по-дребните. Още за това защо малките кучета живеят по-дълго от големите - четете тук
Освен това, някои породи се радват на по-голямо дълголетие от други. При сравняване спрямо размера, малките Пудели живеят по-дълго от огромните Немски догове. Но при сравняване на породите, Немските догове може да надживеят Английските булдози, например. Тоест, съотношението 7:1 не е валидно за всички.

- Важността на първите години
Друг фактор, който изкривява простата формула за изчисляване на възрастта на кучетата, е скоростта на развитие. Четириногите се развиват по-бързо през първите две години от живота си, след което този процес се забавя. През първите две години една кучешка година е равна на около 10 до 12 човешки, а не на 7.
Когато кучето достигне тригодишна възраст, то остарява с 4 години за всяка човешка година, което довежда до съотношението 4 към 1. Това значи, че тригодишно куче е приблизително в края на двадесетте, четиригодишно – в началото на тридесетте, а петгодишно – към края на тридесетте. В тази възраст кучетата са в разцвета на силите си, макар че при по-едрите породи е възможна появата на някои здравословни проблеми (обикновено между 5-6 години).
Използвайки тази формула, едно 10-годишно куче е приблизително с възрастта на 53-годишен човек. А ако се върнем към популярното 7 към 1, то същото това 10-годишно четириного би било еквивалентно на 70-годишен човек.

Всички тези изчисления се основават на предположението, че средната продължителност на човешкия живот в развитите страни е 80 години. В световен мащаб обаче, тя е едва 66 години. Така че уравненията трябва да се променят според географията. Сякаш нещата и до сега не бяха достатъчно сложни, нали?
Как да пресметна на каква възраст е кучето ми в човешки годни, щом простата математика не работи?
Усложненията при сравняването на възрастта на кучето с човешката са добре обосновани. Старата теория „7 кучешки години = 1 човешка година“ е действително неточна, защото косматите ни другари остаряват и се развиват по-бързо през първите две години от живота си. Освен това, съотношението варира в зависимост от породата и размера на кучето. Дори и по-приетото уравнение, използващо коефициента 10,5 през първите две години то живота на четириногите и 4 години след това, има своите недостатъци, защото не отчита размера и породата.

Най-точната оценка на възрастта на кучето в човешки години се изчислява, като се вземат предвид размера и породата му.
Този метод или категоризира кучетата като малки, средни и големи, или по-точно използва приблизителното им тегло в зряла възраст.
И така, какъв е отговорът на математическата задача?
Истината е, че няма как да знаем с абсолютна точност. Най-лесното уравнение (7:1) е вероятно най-малко точното. Формулите, които отчитат по-бързото развитие, което се случва през първите две години от живота, дават по-точно сравнение. Но дори и тази теория има своите вариации. Някои математици смятат, че едногодишно куче трябва да се сравнява с човек между 10 и 15 години. Втората година, с изравняването на развитието, би трябвало да съответства на 3 до 8 години стареене при човека. Това би поставило едно 2-годишно куче наравно с човек на възраст между 13 и 23 години. Но това все още си остава доста голям диапазон. Единственият сигурен факт е, че кучетата остарявам по-бързо от собствениците си.

Емоционално стареене
За да се усложни допълнително проблема, емоционалната зрялост не съответства на физическата. Какво се има предвид? Емоционалната зрялост се развива за продължителен период от време. Например, един 21-годишен човек се счита за възрастен, но той може да достигне емоционалната си зрялост едва при навършване на 40 години. Същото важи и за кучетата.
Въпреки че едно 9-месечно кученце може да е социално и сексуално активно, пълната зрялост се случва едва между 3-тата или 4-тата му година. Ето защо 2-годишният ви Лабрадор все още дъвче любимите ви чехли, когато остане сам!

Кога едно куче се счита за възрастно?
Според някои виждания, 55-годишните хора се определят за възрастни. Други отлагат налагането на този статут до 65 години. При домашните ни любимци тази граница също варира. Малките кучета се считат за възрастни, когато достигнат 11-12 години. Техните средно големи приятели – след навършване на 10 години. По-големите им братовчеди – след като минат границата от 8 години. И накрая, гигантските породи, които се причисляват към възрастните едва след навършване на 7 години. Следователно, можем да кажем, че един Немски дог остарява много по-рано, отколкото един Померан.
Подобно на хората, кучетата усещат ефектите на стареенето. Някои от признаците, които можете да забележите (независимо от размера на кучето ви), включват:
- Загуба на зрение
- Загуба на слух
- Наддаване на тегло
- Загуба на енергия
- Артрит и други проблеми със ставите
- Загуба на мускулен тонус
- Загуба на зъби
- Загуба на целостта на органите (сърце, черен дроб, бъбреци)
- Загуба на еластичност на кожата
- Загуба на козина
- Загуба на имунитет
- Загуба на умствена острота

Когато домашният ви любимец достигне последния период от живота си, грижите за него стават още по-важни, а редовният мониторинг на здравето – задължителен. Важно е да не пропускате контролните прегледи при ветеринарния си лекар (за възрастни кучета се препоръчва да са на всеки 6 месеца), за да сте в течение с всички потенциални признаци на заболявания. Колкото по-рано бъдат уловени те, толкова по-добре. Вижте още и защо кучетата се считат за „възрастни“, когато достигнат този етап от живота си
Защо възрастта на кучето ви е важна?
Когато знаете на колко години е кучето ви, можете да се грижите по-добре за него през целия му живот. Внимавайте за физическите и психическите признаци на стареене, които при малките породи настъпват около 9-10 години, а при големите – около 5-6 години.
Как да помогнете на кучето си да живее по-дълго
Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да осигурите на питомеца си по-дълъг и здравословен живот.
- Качествена и добре балансирана диета
Използвайте висококачествена храна за домашни любимци, богата на протеини, мазнини, въглехидрати, витамини и минерали. Информирайте се за различните добавки, които можете да включите в менюто на животното и при въпроси – винаги се обръщайте към ветеринарния си лекар.

- Поддържайте теглото му в нормален диапазон
Обсъдете с ветеринарния си лекар какво е нормалното тегло за кучето ви и от колко упражнения/физическа активност дневно се нуждае. Като цяло, породите с по-високи енергийни нива се нуждаят от повече движение, разходки и игри в сравнение с по-ниско енергийните си събратя. Поддържайте ваксините и превантивните мерки актуални (най-важните от тях включват защита от парвовирус, превенция на дирофилариоза, контрол на бълхи и кърлежи, контрол на чревни паразити, чума, бяс и аденовирус).
- Бъдете наясно със симптомите на заболявания, свързани с вашата порода куче
Консултирайте се с ветеринарния си лекар за кои признаци да внимавате спрямо конкретната порода на питомеца си. Не пропускайте редовните ветеринарни прегледи и кръвни изследвания. Това колко често ще посещавате специалиста може да варира в зависимост от възрастта и индивидуалните му нужди. Пазете питомеца си от токсични и вредни вещества, които може да погълне – в дома ви или по време на разходка. Това включва ядливи и негодни за консумация неща като алкохол кофеин, шоколад, антифриз, домакински почистващи препарати, инсектициди и пестициди.

Научните изследвания през последните години дадоха нова представа за това как кучетата остаряват. Сега знаем, че малките породи са склонни да остаряват по-бавно в сравнение с по-големите си събратя. Но промените в начина на живот, като по-здравословна храна и наблюдение на теглото на кучето, могат да помогнат на всички домашни любимци, независимо от размера им, да живеят възможно най-дълго. Определянето на възрастта на вашия домашен любимец може да ви помогне да се грижите по най-добрия начин за него през годините. Вижте още идеи за това как да поддържате възрастното си куче бодро тук
За съжаление, все още няма окончателен отговор на този математически проблем. Просто има твърде много вариации в кучешката общност – има твърде много породи и твърде много размери. Постоянният факт, с който всеки стопанин на домашен любимец трябва да свикне е, че кучетата остаряват по-бързо от собствениците си. И едно куче на 1 година често прилича на непокорен тийнейджър, докато един 4-годишен домашен любимец има енергията на млад възрастен. И от другата страна, едно 9-годишно куче може да ходи със скованата походка на възрастен човек.
